Kayseri Evlilik Öncesi Danışmanlık - Hanım Demirbaş evlilik danışmanı, evlilik öncesi danışmanlık, uzman sosyal pedagog, psikolog

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Hanım Demirbaş Uzman Sosyal Pedagog/Psikolog, HD Danışmanlık Merkezi olarak Kayseri'de sizlere hizmet vermekteyiz. Uzmanlık alanlarımızdan biri de Evlilik Öncesi Danışmanlık alanıdır. Bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilir, online randevu oluşturabilir ya da ofisimize gelebilirsiniz.

Evlilik Öncesi Danışmanlık
Evlilik öncesi danışmanlık almak çeşitli alanlarda çiftlere yardımcı olabilir.

1. İletişim Becerilerini Geliştirmek
2. Çiftlerin Birbirinden Beklentilerinin tartışılması
3. Çatışma Çözme Becerilerinin Öğrenilmesi
4. İlişki Dengesinin Kurulması
5. Bireylerin aile sorunlarının belirlenmesi


Cinsel İşlev Bozuklukları
Evlilik çatışmaları,gebelik korkusu,cinsel fobiler veya kaçınmalar,katı dini inançlar,yaşla veya çekicilikle ilgili endişeler,eşe ilgi kaybı,özellikle kadınlarda orgazm olamama,yakınlık sorunları,eşin cinsel beceri eksikliği,güç dengesizliği, pasif agresif eş ve eşteki cinsel sorunlardan kaynaklanan istek bozuklukları için öncelikli olarak cinsel terapi düşünülmelidir.

Tedavide çiftin cinsel iletişimlerinin arttırılması, cinsel isteklerini daha rahat ifade edebilmelerinin sağlanması cinsel yaşamlarındaki kısıtlılıkların kaldırılması amaçlanır.Ancak tedavide en önemli unsur cinsel isteği engelleyen unsurların bulunup ortadan kaldırılmasıdır.


Duygusal Doyumsuzluk
Nişan ve evliliğin ilk günleri duygusal iletişim çok iyi giderken ilerleyen yıllarda “Artık eskisi gibi olamıyoruz” şikayetleri başlıyor ve genişleyerek devam ediyor.”Evliliğimin ilk günlerinde olduğu gibi eşim bana değer vermiyor, beni anlamıyor, eskisi gibi bir araya gelip konuşamıyoruz, artık onun benden daha önemli meşgaleleri var.

Mutlu evliliğin sırrı: Duygusallık
Birbirini seven çiftler, “aynı yastıkta kocamak” için ilişkilerini renklendirmeye çalışıyor. Romantik anlar geçirmek için fırsat yaratan çiftler, “mutluluğu “ yakalıyor.”Kalbe giden yol mideden geçer” tezi günümüzde de geçerliliğini koruyor. Baş başa yenilen yemekler ilişkiyi güçlendiriyor. Yaşanan sorunları zamanında uzmanlarla paylaşan, evlilik terapisine katılan çiftler, başarıya ulaşıyor.


Evlilik Terapisi
Son yıllarda evliliklerinde,sorun yaşayan çiftler evlilik terapisi konusunu araştırıp bir uzmandan yardım almak için yoğun bir şekilde başvurmaktadırlar. Bu da gösteriyor ki kişilerin büyük çoğunluğunda evliliğinde büyük veya küçük sorunlar yaşanmakta bu sorunların çözümü içinde bir uzmandan yardım alma ihtiyacı duyulmaktadır.

Evlilik terapisi dediğimiz evliliğinde sorun yaşayan çiftlerin başvurduğu uzmanların hizmet verdiği bir alandır. Bu uzmanlar çiftleri dinlerler sorun ortaya konur, eşler sorunları bir kağıda yazar birbirlerini eleştirebilirler,burada eleştirilen konular üzerinde durulur bu evliliğin düzeltilebilmesi için bu eleştirilen noktaların değiştirilip, değiştirilemeyeceği ortaya konur. Kişiler kendilerinin yaptıkları bu hataları değiştirebilecekler midir? Yada değiştiremeyecekler midir?


Hamilelik ve Sonrası Sorunlar
Düşünün ki eşiniz size dünyanın en güzel armağanını veriyor. O armağanda sizin kanınız,hormonlarınız,genleriniz var. Çocuğunuzun en azından daha mutlu, daha rahat beslenmesini ve büyümesini istiyorsanız ve ileride başarılı ve sağlıklı olmasını istiyorsanız size de düşen görevler var. Bu görevler aslında annenin hamileliği ile birlikte başlıyor.

Eşiniz o hayatınızın en güzel hediyesini size ulaştırmak ve onu sizin kollarınıza vermek için vücutça,hormonel olarak ve duygusal açıdan çok yıprandı.Annenin hiçbir zaman olmadığı kadar sizin ve yakınlarının desteğine ihtiyacı var. Sağlıklı,akıllı,iyi huylu bir çocuğunuzun olmasını istiyorsanız,eşinizi anlamaya çalışıp,ona yardım etmeniz gerekmektedir. Çünkü bebeğiniz içeriden dışarıyı hissederek,adeta anahtar deliğinden gözler gibi aile çevresini ve dış dünyayı izlemektedir.


Cinsel Sorunlar
Evliliklerde karşılaştığımız en önemli sorunlar arasında cinsel sorunlar yer almaktadır. Eşlerden birinde ya da her ikisinde görülen, herhangi bir cinsel işlev bozukluğu çiftler arasında iletişim bozukluklarına,çatışmalara,aldatmaya ve boşanmaya kadar giden sorunlara yol açabilmektedir.

Bir evlilikte cinselliğin sağlıklı bir şekilde yürümesi için bazı temel öğeler vardır. Bunlar;

• Sağlıklı anatomik ve fizyolojik yapı
• Uygun fiziksel ve duygusal cinsel uyaran
• Uyaranın algılanmasını önleyen etkenlerin olmaması
• Cinselliği olumlu yönde etkileyen etkenler

Bu öğelerden biri yada bir kaçında eksiklik olduğunda çiftler arasında cinsel sorunlar gözlemlenmekte ve bu sorunlar sadece cinsel yaşamı değil evliliğin diğer alanlarını da etkilemektedir.


Erken Boşalma
Erken boşalma erkeklerin bazen ilk ilişkiden itibaren ortaya çıkabileceği gibi bazı durumlarda da daha önce problemi olmayan bir kişide daha sonra gelişebilmektedir.

Düzensiz cinsel ilişki en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca ilişkiye verilen önem ve gerginlik yani performansın çok önemli olarak algılandığı durumlarda da ortaya çıktığı görülmektedir.

Erkeğin cinsel birleşme ve seks olayına verdiği değer, önemin fazla olması, yani performans anksiyetesinin yoğunluğu, düzensiz cinsel ilişki ya da nörojenik psikolojik hassasiyetin varlığı erken boşalmayı yaratmada önemli faktörler olarak görülmektedir.


Vajinismus
Vajinismus, cinsel ilişki sırasında birleşme anı geldiğinde vajinal kasların istemsiz olarak kasılması sonucunda birleşmenin olmaması veya son derece zor-ağrılı şekilde olması durumudur.

Vajinismus kişilerin hem cinsel hayatlarını ve eşleri ile olan ilişkilerini son derece etkilemekte hem de özgüven kaybına yol açmaktadır. Zaman içinde her geçen gün ağırlaşan bu yük zaman içerisinde taşınmaz hale gelmektedir.

Vajinismus hastalığı kişilerin hayatlarında yaşadıkları “kazanılmış bir başarısızlık” olarak da tarif edilebilir.Genel hayat akışında “başarılı insanların” cinsellik gibi aslında pek çok kişinin,hatta okuma yazma bilmeyen insanların bile yapabildiği işlevi yapamamaları kendilerine olan güveni sarsmakta, özgüven yitimine neden olmakta, kendilerini mutsuz ve başarısız hissetmelerine sebep olmaktadır.


Aldatma
Tanım olarak,iki kişi arasındaki birliktelik,taraflardan birinin 3.kişi ile yaşanan;duygusal,fiziksel eylemler ve söylemlerdir.Aldatılma için somut göstergeler; yazılar,temaslar, ifadeler ve davranışlardır. Eğer somut göstergeler yok ve sadece sadece hissediş var ise bu sadakatsizlik olup aldatmanın doğasını gösterir.

Aldatmanın psikososyal dinamikleri arasında,aşırı yüceltilmiş karşı cins ve buna ulaşamamanın verdiği acizlik duygusu olabilmektedir.

Genelde bayanlar tarafından tercih edilmeyen biri evlendikten sonra tercih edildiğinde bilinç altındaki duygular depreşir ve elde etme düşüncesi harekete geçer. Aldatmak, evliliklerin bitiminde en çok ilk üç madde arasında bulunmaktadır.

Aldatma olayını doğru görmeyen ve süreci doğru sürdüremeyen tarafların %75’i ayrılmış ve boşanmıştır.


Sözlü ve Fiziksel Şiddet
Şiddeti temel olarak fiziksel şiddet,sözlü şiddet ve duygusal şiddet olarak üç başlıkta inceleyebiliriz.

Fiziksel Şiddet:Kasıtlı olarak yapılan,karşıdaki kişinin canının yanmasına,yaranmasına ya da ölümüne sebep olan davranışlardır.

Sözlü Şiddet: Genellikle fiziksel şiddetle bir arada olan, söz ve hareketlerle kişiye karşı sistemli bir biçimde yapılan,kişinin ruh halini derinden etkileyen korkutma,cezalandırma, sindirmeye yönelik sözel davranışlardır. Sık sık eleştirme,lakap takma, küfür etme, bağırma sıkça karşılaşılan sözlü şiddet türlerindendir.

Duygusal Şiddet: Fiziksel ve sözel şiddetle birlikte,kişinin benliğini,psikolojik ve sosyal gelişimini, ruhsal bütünlüğünü etkileyen olumsuz yargılardır. Başkaları önünde küçük düşürme, gururunu incitme, alay etme, kişiyi fiziksel şiddetle tehdit etme, kişinin özgürlüklerini kısıtlama yaygın bir şekilde karşılaşılan duygusal şiddet örnekleridir.


Eşlerde İletişim Sorunları
Yapılan bir araştırmaya göre eşler arasında sürekli ve ciddi sorun yaratan konular şöyledir;

Kadın kocasına boyun eğmek zorunda kalmaktadır. Oysa sağlıklı bir beraberlik eşit güçler arasında süregelen bir ilişkidir.

Evlilik sürecinde koca karısının kişiliğinin gelişimini engellemektedir. Oysa evlilik ilişkisi içinde her iki kişiliğinde gelişme ve değişme hakkı vardır. Eşler birbirlerine bu konuda destek olmalı birbirlerini değişim için teşvik etmelidirler.

Eşlerin önce kendi duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmaları sonra da birbirlerine bunu ifade etmeleri gerekir. Siz kendinizi anlatamıyorsanız, kimse sizi anlamak zorunda değildir, unutmayınız.

Birikimler patlamaya yol açmaktadır. Bastırılan, içe atılan sorun ve kırgınlıklar, eşler arasında sakince tartışılarak irdelenmediğinden, bir an geliyor ki,patlamalar,krizler kavgalar meydana geliyor.


Boşanma
Birçok kişinin boşanma aşamasında depresyona girmesi beklenen bir sonuçtur. Belki de önceden başlayan bir depresyon bu boşanma sürecini daha da hızlandırmış olabilir. Boşanma sürecinde eşlerin alacağı danışmanlık desteği her şeyi daha sağlıklı bir şekilde görmelerini sağlar.

Bu ilişkide eşler neredeydi, hangi nedenler bu sonuca neden oldu,şimdi iki tarafın neler yapması gerekir. Bir filmde başrolü oynayan kişinin kendisini sonradan ekrandan izlemesi gibi terapi süreci ilerler ve yeni yaşamla ilgili kararlar alınır.

Önerilen boşanma gerçekleşmeden önce bir danışmanlık desteğinin alınmasıdır. Bu süreci boşanma öncesi, boşanma sırası ve boşanma sonrası olarak değerlendirmek daha doğru olur.

Diğer Danışmanlıklar

BİLGİ ALMAK İÇİN BİZİ ARAYIN